مجله هپی کار، در مقالات گذشته خود به اهمیت نقش لاستیک ها در کیفیت رانندگی و ایمنی خودرو، پرداخته بود. تقریبا اکثر رانندگان تجربه پنچر شدن یا کم باد شدن لاستیک خودروی خود را داشته اند. اما ترکیدن لاستیک خودرو اتفاقی است که کمتر راننده‌ای آن را تجربه کرده است. دلیل این موضوع پیشرفت صنعت لاستیک‌ سازی است. امروزه  تکنولوژی ساخت لاستیک‌های شعاعی پیشرفت چشمگیری داشته و کیفیت مواد مصرفی در تولید لاستیک ها افزایش یافته است. این عوامل باعث افزایش استحکام و دوام لاستیک‌ها شده است.

با این حال، ترکیدن لاستیک ها و کاهش ناگهانی فشار باد تایرها، هنوز هم امری غیرممکن نیست. عواملی از قبیل کم باد بودن لاستیک، گرما، عبور از چاله ها و دست‌اندازهای سطح جاده و... می‌توانند احتمال ترکیدگی لاستیک‌ها را افزایش دهند. در این مقاله، مجله هپی‌کار، توصیه هایی در مورد اقدامات لازم در هنگام ترکیدن تایر، به شما خواننده محترم ارائه می دهد.

دلایل ترکیدن لاستیک ها

دلایل مختلفی باعث ترکیدن لاستیک ها می شوند. گاهی اوقات کیفیت نامناسب آسفالت یا عبور خودرو از روی چاله‌های سطح جاده باعث وارد آوردن فشار شدیدی به لاستیک ها می شود. همچنین کم شدن ارتفاع آج لاستیک ها و کم باد بودن تایرها باعث کاهش عمر لاستیک می شود. عادت های نادرست رانندگی مثل شروع به حرکت های سریع (تیک آف) نیز سلامت لاستیک ها را به خطر می اندازند. دست به دست هم دادن این عوامل سبب افزایش احتمال ترکیدن لاستیک ها در حین رانندگی می شوند.   

چگونه باید متوجه پنچری یا ترکیدگی لاستیک شد؟ 

یک راننده ماهر، باید توانایی مقابله با شرایط اضطراری در حین رانندگی را داشته باشد. به این منظور باید خودروی خود را بشناسید. هرگونه تغییر ناگهانی در فرمان پذیری و پایداری خودرو می تواند نشانه ای از پنچر شدن یا ترکیدن لاستیک خودرو  باشد. چنانچه هرگاه احساس کردید که خودرویتان پایداری قبل را ندارد، اصلا نباید خوش بینانه رفتار کرده و به رانندگی ادامه دهید. بلکه به یک راننده ماهر، باید خودرو را در اولین نقطه امن در دسترس، متوقف کنید. هیچ گاه فراموش نکنید که رانندگی با خودرویی که لاستیک آن کم باد است، می تواند منجر به ترکیدن تایر شود.  بنابراین هرگاه احساس کردید که تایر خودرویتان کم باد است، تعلل نکرده و در اولین فرصت خودروی خود را متوقف کنید.

اکثر خودروهای مدرن، مجهز به چراغ کنترل باد لاستیک هستند. وظیفه این چراغ این است که در صورت کم شدن باد لاستیک خودرو، به راننده اخطار دهد. چنانچه این چراغ، در صفحه کیلومتر خودرویتان روشن شد، بدون درنگ خودروی خود را در محلی امن، متوقف نمایید. پس از توقف از خودروی خود پیاده شده و هر چهار چرخ را کنترل نمایید. بررسی کنید که آیا لاستیک خودرویتان، پنچر شده و یا ترکیده است. در صورت امکان فشار باد هریک از تایرهای خودرو را چک نمایید.

 

در هنگام ترکیدن لاستیک خودرو، چه باید کرد

طبق آمار به صورت میانگین چیزی در حدود 78000 تصادف در سال به دلیل ترکیدگی یا پنچر شدن لاستیک ها به وقوع میپیوندد. بنابراین دانستن اقدامات ضروری در هنگام ترکیدن لاستیک خودرو  می تواند، از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری کند. طبق توصیه تیم متخصص هپی کار، در زمان ترکیدن لاستیک خودروی خود، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • نترسید!
  • فرمان خودرو را محکم در دست بگیرید.
  • فشار روی پدال گاز را کم کنید.
  • ترمز نگیرید.
  • با آرام برداشتن پای خود از روی پدال گاز، اجازه دهید تا سرعت خودرو کاهش پیدا کند.
  • فرمان را تا حد امکان نچرخانید.
  • سعی کنید بدون سد مسیر سایر رانندگان، خودروی خود را به حاشیه جاده یا خیابان منتقل کنید.
  • به آرامی پدال ترمز را فشار دهید.
  • چراغ های خطر و فلاشر خودروی خود را روشن کنید.
  • ضمن حفظ آرامش، منتظر رسیدن کمک باشید.

چنانچه یکی از لاستیک های خودرویتان پنچر شده یا ترکیده باشد، می توانید با حفظ اصول ایمنی و با توجه به نکاتی که در دفترچه راهنمای خودرویتان، بدان اشاره شده است، لاستیک معیوب را با تایر زاپاس جابه‌جا کنید. دقت کنید که نباید در مسافت های طولانی از لاستیک زاپاس استفاده کرد. چنانچه تعداد دو یا چند تایر از خودرویتان، پنچر شده یا ترکیده باشند، باید با یک متخصص سیار تماس گرفته تا با حضور در محل خودرویتان، لاستیک‌های معیوب را تعویض یا پنچرگیری نماید.

سرویس پنچرگیری و تنظیم باد در هپی کار

مجموعه هپی کار، مفتخر است که خدمات مربوط به لاستیک از قبیل پنچرگیری و تنظیم باد را به مشتریان خود ارائه دهد. چنانچه لاستیک خودرویتان دچار پنچری شد، دیگر نگران نباشید. تنها کافی است اپلیکیشن هپی کار را از اینجا دانلود کنید و سفارش خود را ثبت نمایید. متخصصین سیار ما در کوتاه ترین زمان ممکن در محل شما حاضر می شوند و آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز هستند. هدف هپی کار تنها کسب لبخند و رضایت شما مشتریان عزیز است.