شمع خودرو:

شمع نیز همانند قطعات دیگر خودرو جزء ابزار مصرفی به شمار می‌رود. سلامت آن تاثیر مستقیم روی کارکرد روان وسیله نقلیه دارد. شمع باعث احتراق مناسب و کارکرد بهتر می‌گردد. در برخی از خودروها تعویض شمع به راحتی صورت می‌پذیرد، اما در خودروهای پیشرفته دانش و تخصص خاصی نیازمند است. کارکرد شمع در اثر جرقه داخل سیلندر رخ می‌دهد.

شمع‌ها در سایزهای مختلف با توجه به نوع وسیله نقلیه تعریف می‌شوند. این قطعه جزئی از نیروی محرکه محسوب می‌شود. شمع نقش موثری در کاهش مصرف سوخت دارد، در هر 30 هزار کیلومتر باید شمعها را کنترل و وارسی نمایید. عمر مفید شمع زمانی خاتمه می یابد که الکترود آن تمام شود. در صورت خرابی یا به پایان رسیدن عمر مفید، شمع را باید تعویض نمایید.

تعویض شمع در هپیکار

عدم تعویض به موقع موجب تخریب سیلندرهای خودرو می‌گردد. شمع انرژی خود ا از طریق وایر، وایر انرژی خود را از کوئل به دست می‌آورد. وقتی شمع فرسوده شود جرقه ای در سیلندر تولید نمی‌شود و ماشین با مشکل مواجه خواهد شد. هپی کار توانسته با کنترل زمان تعویض شمع، خسارات را به صفر رساند.

چه زمان باید اقدام به تعویض شمع نمایید:

هر زمان متوجه لرزش موتور و کارکرد ضعیف موتور شدید یا مصرف سوخت شما افزایش یافت حتما اقدام به تعویض شمع خودرو کنید. به طور معمول بهتر است با توجه به جنس شمع و کیلومتر این فرآیند را انجام دهید در پاره ای مواقع یک شمع تا 90 هزار کیلومتر هم کار می‌کند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در زمان تعویض طولانی مدت پیش می‌آید، سخت باز شدن قطعه است.

عملکرد شمع خودرو

علائم خرابی شمع:

تغییر رنگ و کدر شدن رنگ باعث سیاه شدن آن می‌شود. ترک روی عایق چینی شمع باعث اختلاف پتاسیل در الکترودها می‌گردد و برکارکرد موتور تاثیر منفی می‌گذارد و شتاب را کاهش می‌یابد و لرزش را پدید می‌آورد.

معماری شمع ترکیبی از عایق چینی، الکترود، واشر و موارد دیگر است که نیروی وارد شده بر آن جرقه‌ای در سیلندر به وجود می‌آورد. انواع مختلفی شمع در بازار وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

شمع سرد و شمع گرم

 1. شمع سرد: اصولا در موتورهایی که حرارت بالا دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا حرارت را دفع می‌کنند و همین امر موجب ماندگاری و دوام بیشتر می‌گردد و لرزش موتور را نیز از بین می‌برد.
 2. شمع گرم: اصولا این نوع شمع پایه بلندتری دارد و در ماشین‌هایی با موتور سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای شمع گرم نگه‌داری طولانی مدت حرارت است که موجب سوختن رسوبات روغن و کربن می‌شود و تولید احتراق می‌کند.
 3. شمع نیکلی: براساس میزان کارکرد مورد بررسی و کاربرد قرار می‌گیرد. الکترودهای این محصول از نیکل ساخته شده است و همانطور که می‌دانیم نیکل مقاومت پایین‌تری نسبت به آلیاژهای دیگر دارد.
 4. شمع پلاتینیومی: با توجه به اسم، آلیاژ به کار رفته در این محصول از جنس پلاتینیوم می‌باشد. آلیاژ پلاتینیوم از ماندگاری و طول عمر بالایی برخوردار است. خاصیت خوردگی در الکترود از ویژگی این شمع محسوب می‌شود و کارکرد آن تقریبا معادل با 100 هزار کیلومتر است. شمع پلاتینیومی از نظر بعد هزینه گران‌تر از نوع‌های دیگر می‌باشد، این گرانی بی‌دلیل نیست چرا که کاهش مصرف سوخت، افزایش شتاب، بهبود کیفیت، کارائی موتور و افزایش طول عمر را پدید می‌آورد.
 5. شمع ایریدیومی: الکترود آن ساخته شده از جنس ایریدیوم می‌باشد. از طول عمر بالاتری نسبت به سایر شمع‌ها برخوردار است و در افزایش شتاب و کاهش مصرف سوخت نقش موثری ایجاد می‌کند.
 6. شمع چند الکترودی: گزینه ایده‌آل برای خودروهای گازسوز می‌باشد.

شمع پلاتینیوم

ساختار شمع از 7 قسمت اساسی تشکیل می‌شود:

 • عایق سرامیکی
 • ترمینال
 •  مهره
 • گپ( فاصله دو الکترود)
 • پایه
 •  الکترود منفی
 •  الکترود مثبت

دقت داشته باشید به کارگیری اجناس با کیفیت و مناسب روی عملکرد موتور خودروی شما نقش موثری را پدید می‌آورد. محصولات اورجینال ماندگاری و طول عمر وسیله نقلیه شما را تضمین می‌کند از این رو هپی کار توانسته برترین کالاها را تهیه و در خدمت مشتریان گرانقدر خود قرار دهد.

مجموعه happycar با بهره‌گیری از تیم مجرب و کادر فنی متخصص در بهینه‌سازی زمان اثربخشی بالایی را در سرویس در محل و سرویس در تعمیرگاه به وجود آورده است. محصولات و خدمات هپیکار با ضمانت در اختیار شما بزرگواران قرار می‌گیرد. به‌راحتی می‌توانید با یک کلیک از خدمات سرویس در محل و یا سرویس در تعمیرگاه بهره‌مند شوید.