امروزه سیستم‌های ترمز خودرو از تحولات وافری بهره برده‌اند و دستگاه‌های مجهز به سنسور تحول شگرفی در فضای رانندگی ایجاده نموده‌اند. عمر لنت‌ها ترمز به حدود یک قرن می‌رسد، در مجله هپی کار توضیحات وافری در رابطه با ترمز بیان شد در این مقاله به انواع ترمزهای خودرو می‌پردازیم. لنت‌های ترمز به دو دسته کاسه‌ای و دیسکی تقسیم می‌شوند.

لنت ترمز کاسه‌ای

ترمز کاسه‌ای سالهاست که مورد استفاده رانندگان قرار می‌گیرد که از هزینه کم و سادگی بالایی برخوردار است. ترمزهای کاسه‌ای از جنس چدن ساخته شده‌اند. عناصر ترمز در قسمت کاسه قرار می‌گیرند. لنت ترمز درون درام قرار می‌گیرد و هنگام فشار به پدال نیروی هیدرولیکی و گریز از مرکز موجب کاهش سرعت و توقف آن می‌گردد. این نوع لنت ترمز از قیمت مناسب و پایینی برخوردار است و در مدت زمان محدود امکان تعویض لنت را برای کاربر مهیا می‌سازد.

خدمات آنلاین خودرو

خدمات آنلاین خودرو

لنت ترمز دیسکی

ترمزهای کاسه‌ای قادر به نگه‌داری خودروهایی با سرعت بالا نیستند از این رو ترمزهای دیسکی وارد بازار شدند که عملکرد بهتر و کارائی بالاتری دارند و جایگاه ویژه‌ای را در صنعت خودروسازی به دست آوردند. ترمز دیسکی از 2 لنت ترمز، گیره یا کالیبر و روتور فلزی بزرگ تشکیل می‌شود. ترمز دیسکی از سرامیک و کربن ساخته شده است. منافذ قرار گرفته روی روتور فلزی خنک کنندگی و راندمان بالا را پدید می‌آورد.

نحوه عملکرد ترمز دیسکی

با فشار روی پدال ترمز، کالیبر توسط روغن ترمز پر می‌گردد. سپس پیستون فلزی داخل کالیبر بر روی لنت انرژی وارد می‌کند و فشار به واسطه لنت تولید اصطکاک می‌نماید که این فرآیند توقف خودرو را ایجاد می‌کند.

happycar

 happy car

تفاوت کارائی ترمز دیسکی با ترمز کاسه‌ای

در ترمز دیسکی زمانی که پدال ترمز را فشار می‌دهید به سیستم هیدرولیک نیروی محرکی القا می‌نمایید که این فشار باعث عملکرد روغن ترمز می‌گردد و نیرو به سیلندر ترمز انتقال می‌یابد و انرژی منتقل شده به لنت‌ها کاهش و توقف سرعت را پدید می‌آورد. این فرآیند آنقدر سریع انتقال می‌افتد که هیچ وقفه‌ای را راننده احساس نمی کنید. در سیستم کاسه‌ای عملیات توقف به صورت مستقیم از طریق لنت القا می‌گردد. خودروهای مدرن امروزی هر دو سیستم ترمز را دارا هستند.

ترمزهای کاسه‌ای از نظر نگه‌داری و هزینه مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر از ترمزهای دیسکی هستند. ترمز‌های کاسه‌ای به لحاظ کارکرد بسیار ساده‌تر از ترمزهای دیسکی می‌باشند و بستن آنها در زمان محدودتری رخ می‌دهد. ترمزهای دیسکی مقاومت و قدرت بالاتری نسبت به گرما و حرارت دارند. نوع ترمز خودروی شما در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است.

اپلیکیشن happycar

اپلیکیشن happycar

مجموعه happy car پیشرو در خدمات آنلاین خودرو توانسته سرویس دهی دوره‌ای اتومبیل را در بالاترین سطح به مشتری ارائه دهد. کلیه خدمات در محل اعم: تعویض روغن ترمز، تعویض روغن، تعویض لنت و ... در اپلیکیشن خدمات خودرو هپی کار منظور گردیده است. به آسانی با یک کلیک می‌توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

اپلیکیشن happycar در تمامی مارکت‌های معتبر ارائه می‌گردد. بدون هزینه و به صورت رایگان امکان نصب و دانلود اپلیکیشن happycar برای کاربران گرانقدر مهیا می‌شود. پایگاه داده اپلیکیشن خدمات خودرو کلیه اطلاعات خودروی شما را ثبت می‌کند. کارشناسان خبره هپیکار به صورت 24 ساعت در روز و 7 روز در هفته جوابگوی سوالات شما عزیزان می‌باشند.