احتراق مخلوط سوخت و هوا در موتور خودرو، باعث ایجاد قدرت و توان در موتور می شود. فرآیند احتراق در موتور با تولید گرما، همراه است. این گرمای تولید شده، باید به نوعی از موتور، خارج شود. در صورت دفع نشدن این گرما، حرارت ایجاد شده می تواند باعث وارد آمدن آسیب به قطعات مختلف موتور از جمله واشر سرسیلندر گردد. دفع حرارت تولید شده توسط موتور، بر عهده سیستم خنک کاری است. در صورتی که به هر دلیل، این سیستم دچار نقص شود، دمای موتور خودرو بالا رفته یا اصطلاحا موتور جوش می‌آورد. در ادامه با مجله هپی کار همراه باشید تا با بایدها و نبایدهای لازم در هنگام جوش آوردن خودروی خود، آشنا شوید.

نشانه های جوش آوردن موتور خودرو

در صورت بروز هر یک از نشانه های زیر در حال رانندگی، باید بدانید که خودروی شما جوش آورده است:

 1. بخار آب (شبیه به دود سفید و غلیظ) از زیر کاپوت خودرویتان خارج شود.
 2. نشانگر دمای آب روی داشبورد از حد عادی بالاتر رفته و به سمت محدوده غیرمجاز که عمدتا با رنگ قرمز یا حرف H نشان داده می‌شود، حرکت کند.
 3. بوی غیر عادی از زیر کاپوت و اطراف موتور پراکنده شود. به عنوان مثال در صورت نشتی مایع خنک‌کننده موتور(ترکیب آب و ضد یخ)، بویی شیرین به مشام می‌رسد.

بروز هر یک از علایم فوق، نشان دهنده جوش آوردن خودروی شماست. شما باید ضمن حفظ خونسردی، مواردی که در ادامه، مجله هپی کار به آنها اشاره می‌کند را انجام داده و با یک تکنسین متخصص، تماس بگیرید.

در زمان جوش آوردن خودرو، چه باید کرد

توصیه تیم تخصصی هپی‌کار این است که در صورت جوش آوردن موتور خودرو، موارد زیر را اجرا نمایید:

 1. کولر خودروی خود را خاموش کنید. این کار باعث می شود که بار اضافی از روی موتور برداشته شود.
 2. بخاری خودرو را تا بالاترین درجه، روشن کنید. با روشن کردن بخاری خودرو، بخشی از گرمای اضافی موتور از طریق بخاری، دفع می شود و دمای موتور کاهش پیدا می کند.
 3. جایی مناسب پیدا کنید و خودروی خود را کنار بزنید. خودرو را خاموش کرده و اجازه بدهید تا موتور 15 دقیقه خاموش بماند تا خنک شود. در این مدت حواستان به آمپر آب باشد تا به محدوده عادی خود برگردد. در مدت زمانی که منتظرید تا موتور خنک شود، برای عیب یابی و تعمیر خودروی خود، برنامه ریزی کنید. از یکی از دوستان خود کمک بخواهید یا با یک خودروبر، تماس بگیرید تا خودروی شما را به نزدیک ترین مرکز مجاز تعمیرگاهی، حمل کند.
 4. سطح مایع خنک کننده موتور را بررسی کنید. اگر سطح مایع خنک کننده، کمتر از حد مجاز بود، می توانید با اضافه کردن ترکیب آب و ضد یخ به میزان کافی، از جوش آوردن خودرو جلوگیری کرد. هپی کار تاکید می کند که قبل از بررسی و سرریز سطح مایع خنک کننده موتور، حتما از خنک بودن موتور اطمینان حاصل فرمایید. در غیر اینصورت باز کردن درب منبع آب موتور ممکن است با خطرات جانی همراه باشد.
 5. خودروی خود را مجدد روشن کنید. پس از پایین آمدن دمای آب، با احتیاط و با توجه مضاعف به دمای آب موتور، خودرو را به نزدیک ترین تعمیرگاه برسانید.

در زمان جوش آوردن خودرو، چه کارهایی نباید انجام داد

 1. نترسید. هول نشوید و از رانندگی شتابزده، بپرهیزید.
 2. با خودرویتان رانندگی نکنید. چنانچه متوجه جوش آوردن خودروی خود شدید، با آن رانندگی نکنید و در اولین نقطه مطمئن، خودرو را متوقف کنید.
 3. کاپوت را به سرعت بالا نزنید. بعد از اینکه خودرو را متوقف کردید، منتطر بمانید تا خودرو کمی خنک شود و سپس کاپوت را بالا بزنید. بلافاصله بالا زدن کاپوت، شما در معرض خطر سوختگی و جراحت، قرار می دهد. صبوری کنید تا موتور خنک شود.
 4. تعمیر خودرو را به تعویق نیاندازید. موتور خودرو بدون دلیل جوش نمیاورد و حتما باید به آن رسیدگی شود تا ایراد موتور تشدید نگردد. حتی اگر جوش آوردن موتور به دلیل کم بودن سطح مایع خنک کننده نیز باشد، باید دلیل کم شدن مایع خنک کننده بررسی و رفع شود.

توصیه می شود به منظور حفظ سلامت سیستم خنک کاری موتور، مایع خنک کننده به صورت منظم بازبینی و تعویض گردد. یکی از خدماتی که هپی کار به مشتریان خود ارائه می دهد، تعویض ضدیخ خودرو است. شما مشتریان عزیز می توانید با دریافت اپلیکیشن هپی کار از اینجا و ثبت نام، درخواست تعویض ضدیخ و مایع خنک کننده موتور را ثبت کرده و خدمات را هم به صورت در محل خود و هم در مراکز تعمیرگاهی مجاز هپی کار، دریافت نمایید. هدف اصلی هپی کار کسب لبخند و رضایت شماست.