حتما برای شما هم پیش آمده است که صبح زود با عجله سوار خودروی خود شده باشید تا به سمت محل کار خود حرکت کنید. اما وقتی پشت فرمان نشسته و سوییچ را میچرخانید، خودرویتان روشن نمیشود. همین اتفاق کافی است تا روزتان خراب شده و اعصابتان تا شب خرد شود. در بخش اول این مقاله، مجله هپی کار به موضوع استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو می‌پردازد. دلایل زیادی برای روشن نشدن خودرو وجود دارد که برخی از آنها به سادگی در محل قابل رفع هستند. در این مقاله چند قسمتی، به برخی از شایع‌ترین دلایل روشن نشدن موتور خودرو می‌پردازیم. پس با هپی کار همراه باشید.

 

باتری خودرو خوابیده است

یکی از دلایل روشن نشدن موتور خودرو، خالی شدن شارژ باتری یا اصطلاحا خوابیدن باتری است. در هنگام استارت زدن موتور، باتری خودرو انرژی الکتریکی لازم برای چرخاندن موتور استارتر را فراهم می‌کند. یک موتور استارتر برای روشن کردن موتور خودرو، تا حدود 250 آمپر جریان از باتری خودرو می‌کشد. این بدان معناست که فرآیند استارت زدن، فشار زیادی را بر باتری خودرو تحمیل می کند و بخش عمده‌ای از شارژ باتری خودرو در فراِند استارت زدن، تخلیه می‌شود. با روشن شدن موتور خودرو، دینام یا آلترناتور شروع به دوران و تولید جریان برق کرده و باتری خودرو را شارژ می کند. بنابراین عمده فشاری که به باتری خودرو وارد می شود، تنها در زمان استارت زدن موتور است.

اما مشکل از آنجایی شروع می شود که یکی از ادوات برقی خودرو مانند چراغ‌های روشنایی یا سیستم پخش صوتی خودرو، برای مدت طولانی، روشن بمانند. در این صورت شارژ باتری به تدریج شروع به کم شدن می کند. تا جاییکه که باتری دیگر قادر به چرخاندن موتور استارتر خودرو نیست. البته باید به این نکته توجه کرد که با بالا رفتن طول عمر باتری، توانایی باتری در ذخیره و ارائه جریان برق، کاهش پیدا می کند. به مرور زمان سلول‌های باتری شروع به خراب شدن و از بین رفتن کرده و باتری دیگر عملکرد اولیه را ندارد.

چنانچه سوار خودروی خود شدید و با چرخاندن سوییچ هیچ اتفاقی نیافتاد و صرفا صفحه کیلومتر خودرویتان، کم نور تر شد، در این صورت به احتمال زیاد شارژ باتری خودرویتان تمام شده است. عموما در این حالت با چرخاندن سوییچ، یک صدای تق تق از سمت موتور به گوش می رسد، اما موتور روشن نمی شود. در این صورت ساده ترین راه، باتری به باتری کردن به کمک یک خودروی دیگر است. اگر شارژ باتری به طور کامل نخوابیده باشد، می توانید با هل دادن نیز خودرویتان را روشن کنید، البته به شرطی که خودرویتان مجهز به گیربکس دنده‌ای باشد.

اما باید به این نکته توجه کرد که قبل از هر گونه اقدامی باید علت، خوابیدن باتری خودرو، مشخص شود. اگر باتری خودرو به دلیل روشن ماندن یکی از چراغ‌ها به مدت طولانی، خالی شده باشد، با روشن شدن مجدد موتور باتری شارژ خواهد شد. اما اگر عمر باتری خودرویتان تمام شده باشد و سلول های داخل باتری خراب شده باشند، در این صورت باتری حتما باید تعویض گردد. یکی از خدماتی که هپی کار به مشتریان خود ارائه می دهد، تعویض باتری در محل و در کوتاهترین زمان ممکن است. شما خواننده گرامی می توانید با دریافت و نصب اپلیکیشن از اینجا و ثبت سفارش، خدمات تعویض و تست باتری را هم در محل و هم در مراکز مجاز هپی کار، دریافت کنید.

کثیف بودن صافی بنزین

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث روشن نشدن موتور خودرو، به خصوص در خودروهای قدیمی شود، کثیف بودن صافی بنزین است. وظیفه صافی بنزین این است که ناخالصی ها و ذرات معلق درون بنزین را به خود جذب کند و سوخت را تصفیه کند. به مرور زمان با کثیف شده و انباشته شدن جرم درون صافی بنزین، بنزین به سختی از صافی خارج می شود. لذا ممکن است بنزین با فشار کافی به موتور نرسد و موتور خودرو روشن نشود.

چنانچه خودروی شما به دلیل کثیف بودن صافی بنزین به سختی روشن شده یا روشن نشود، باید صافی بنزین را تعوبض نمایید. البته در این حالت وقتی سوییچ خودرو را بچرخانید، صدای استارت خوردن موتور به گوش می رسد اما موتور روشن نمی شود. هپی کار مفتخر است که سرویس تعویض صافی بنزین را در محل، به مشتریان خود ارائه دهد. برای دریافت خدمات در محل و در تعمیرگاه، اپلیکیشن هپی کار را از اینجا دانلود و نصب کنید. هدف اصلی ما در هپی کار، کسب لبخند و رضایت شما مشتری عزیز است.