مجله هپی کار، در قسمت قبلی این مقاله به ارائه دو علت برای روشن نشدن موتور خودرو، پرداخته بود. همانطور که در مقاله دلایل روشن نشدن موتور خودرو (1) بدان اشاره شد، ضعیف شدن باتری خودرو و کثیف بودن صافی بنزین، باعث استارت نخوردن و روشن نشدن موتور خودرو می شوند. عوامل دیگری نیز باعث روشن نشدن موتور خودرو می شوند که در ادامه این مقاله، به برخی از آنها اشاره می کنیم. پس با مجله هپی کار همراه باشید. همچنین شما خواننده گرامی می توانید اپلیکیشن هپی کار را از اینجا دانلود کرده و سرویس خودروی خود را در کوتاه ترین زمان در محل و در مراکز مجاز هپی کار، انجام دهید. 

3. ایراد سیستم جرقه زنی

وظیفه اصلی سیستم جرقه زنی در خودرو، ایجاد احتراق درون موتور خودرو است. مخلوط هوا و بنزین پس از فشرده شدن درون موتور، نیاز به یک عامل محرک برای احتراق هستند. این عامل محرک همان جرقه شمع است. در سیستم جرقه زنی، کوئل وظیفه تولید جریان برق با ولتاژ بالا را دارد. سپس این ولتاژ زیاد (چیزی در حدود 25 هزار ولت) از طریق وایرها، به سر شمع رسیده و تبدیل به جرقه می شود. در صورت خرابی کوئل یا وایر یا شمع، جرقه به درستی در موتور ایجاد نمی شود و در نتیجه احتراق بنزین صورت نمی پذیرد. در این صورت باید انتظار داشت که موتور روشن نشود یا به سختی روشن شود. 

 

در صورتیکه سیستم جرقه زنی ایراد داشته باشد، خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود. برای رفع این ایراد باید سیستم جرقه زنی خودرو با دقت مورد بررسی قرار گیرد. در اکثر مواقع، عدم تعویض به موقع شمع ها باعث بروز چنین حالتی می گردد. طبق توصیه متخصصان هپی کار، بهتر است پس از طی هر 30 هزار کیلومتر، شمع خودرو باز شده و وضعیت سلامت آن، بررسی شود و در صورت نیاز، تعویض گردد. یکی از خدماتی که ما در هپی کار ارائه می دهیم، تعویض شمع خودرو است. شما  خواننده محترم می توانید با نصب اپلیکیشن هپی کار، سرویس تعویض شمع را به صورت در محل یا در تعمیرگاه، انجام دهید.

4. خرابی موتور استارتر خودرو

استارتر خودرو از بخش های مختلفی تشکیل شده است. اما عمده دلیل خرابی موتور استارتر، ناشی از خرابی سولنوییدی است که وظیفه رساندن برق به موتور استارت را دارد. اگر در هنگام چرخاندن سوییچ خودرو، صدای تق تق پیاپی به گوش برسد، به احتمال زیاد سولنوید استارتر خراب شده است. گاهی از اوقات خرابی بلبرینگ یا بوش های موتور استارتر یا ساییده شدن چرخ دنده شفت استارتر نیز می توانند باعث استارت نخوردن خودرو شوند. 

 

5. ایراد برقی خودرو

گاهی از اوقات سوختن یکی از فیوزها یا رله‌های مربوط به سیستم موتور، می تواند باعث روشن نشدن موتور خودرو شود. فیوز پمپ بنزین، فیوز موتور استاتر، فیوز رایانه خودرو و فیوز کوئل‌های سیستم جرقه زنی، قطعاتی هستند که در هنگام روشن نشدن موتور خودرو، باید مورد بررسی قرار گیرد. در خودروهایی مانند پژو 405 که مجهز به رله دوبل هستند، خراب شدن یا نیم سوز شدن رله دوبل می تواند باعث از کار افتادن یک یا چند سیستم برقی موتور از قبیل پمپ بنزین، سیستم جرقه زنی و سیستم سوخترسانی شود. تست کردن رله‌ها جزء موارد تخصصی است که در مقاله‌های آتی بدان خواهیم پرداخت.

مواردی که در این مقاله و مقاله قبلی پرداخته شد، صرفا بخشی از دلایل شایع روشن نشدن موتور خودرو بودند. گاهی اوقات علت روشن نشدن موتور خودرو، پیچیده تر و حادتر از موارد فوق است. به عنوان مثال با پاره شدن تسمه تایم نیز موتور خودرو روشن نخواهد شد. گاهی از اوقات خراب شدن یکی از سنسورهای خودرو می تواند منجر به روشن نشدن موتور خودرو شود. برای مثال چناچه سنسور دور موتور خراب شده باشد، موتور خودرو به هیچ وجه روشن نخواهد شد. چنانچه با مشکل روشن نشدن موتور خودرویتان مواجه شدید، با هپی کار تماس بگیرید. متخصصین زبده و کارآزموده در هپی کار، شما را در کوتاهترین زمان ممکن، راهنمایی خواهند کرد. هدف ما در هپی کار، جلب رضایت و لبخند شماست.