مخلوط هوا و سوخت در موتور خودرو، محترق شده و باعث حرکت خودروی شما می شود. فرآیند احتراق عمدتا با تولید هیدروکربن و دوده همراه است. این دوده‌ها به مرور زمان بر روی سطوح داخلی موتور نشست می‌کنند. رسوب این دوده‌ها روی سطوح داخلی موتور، می‌تواند باعث افت محسوس کارآیی موتور خودرو شود. کاهش قدرت و توان موتور، افزایش مصرف سوخت و افزایش سطح آلایندگی موتور از جمله مواردی است که دلیل آن رسوب دوده و کربن روی سطوح موتور است. مجله هپی کار در این مقاله به فواید موتورشویی یا فلاش کردن موتور می‌پردازد. شما خواننده محترم می‌توانید با نصب اپلیکیشن هپی‌کار از اینجا و ثبت نام در هپی‌کار، سرویس فلاش موتور را در محل و در مراکز مجاز هپی‌کار انجام‌دهید. 

برای فلاش کردن موتور باید از مواد پاک کننده شیمیایی مناسب و استاندارد استفاده کرد. نحوه استفاده از مواد موتورشور به این صورت است که قبل از تعویض روغن، ماده به روغن موتور اضافه می شود. سپس موتور روشن شده و به مدت 10 الی 15 دقیقه موتور در حالت درجا کار می‌کند تا ماده موتورشور به تمامی نقاط موتور، برسد. سپس باید موتور را خاموش کرد و تخلیه روغن موتور انجام شود. البته باید به یاد داشت که بسیاری از خودروسازان، فلاش کردن موتور را برای خودروهای مدرن و امروزی که به طور مرتب روغنشان تعویض شده است، توصیه نمی‌کنند.

فلاش کردن موتور، فوایدی دارد که در ادامه مجله هپی‌کار به ذکر این موارد خواهد پرداخت. پس با ما همراه باشید:

1.برطرف کردن رسوب‌ها داخل روغن موتور

گاهی از اوقات عادات ناصحیح رانندگی باعث می‌شوند که روغن موتور نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد. پیمایش مسیرهای کوتاه و روشن ماندن موتور برای مدت کم، باعث می شود که ذرات موجود در روغن، درون محفظه روغن موتور ته نشین شوند. به مرور زمان حجم این رسوبات، بیشتر و بیشتر شده تا جاییکه گردش مناسب روغن درون موتور را مختل می‌کند. استفاده از مواد موتور شور باعث می شود تا این رسوبات مجددا درون روغن شناور شده و مسیر عبور روغن، باز شود.

2.تمیز نگه‌داشتن روغن موتور خودرو

یکی از خواص روغن‌های موتور، خاصیت تمیزکنندگی است. در صورتیکه دوده و رسوبات درون موتور زیاد باشد، تعویض روغن باعث می‌شود که روغن تازه به سرعت کثیف شود. بنابراین طبق توصیه متخصصین هپی‌کار، در صورتیکه کارکرد موتور خودرویتان زیاد است یا فواصل بین تعویض روغن خودرو طولانی است، حتما از مایع موتورشور استفاده نمایید.

3.تمیز کردن قطعات موتور

اگر رسوبات زیادی در موتور تشکیل شوند، ممکن است قطعات موتور حالت چسبندگی پیدا کنند. فلاش کردن موتور علاوه بر این که رسوبات را بر طرف می‌کند، باعث می‌شود قطعات هم نرم و روان کار بکنند. نرم کار کردن هم به نوبه خود عملکرد موتور را بالا برده و مصرف سوخت را پایین می‌آورد. لازم به ذکر است، در مورد خودروهای بسیار قدیمی، فلاش کردن موتور برای رینگ ها، سوپاپ ها و سایر قطعات زیاد مفید نیست. گاهی اوقات، رسوب در مورد قطعات غیر فلزی مانند درزگیری و آب بند عمل و شکاف ها را پر می‌کند. بر طرف کردن رسوبات باعث باز شدن درزها و شکاف ها می‌شود و ضعف آن قطعات را آشکار می‌کند.

4.بهبود عملکرد فیلتر روغن

فیلترهای روغنی که در بازار لوازم یدکی خودرو موجود هستند می‌توانند حداکثر ذراتی به اندازه 25 میکرون را از روغن موتور فیلتر کنند،ولی ذراتی داخل روغن وجود دارند که حتی از این هم کوچکترند. حتی فیلترهای جدید و مرغوب هم نمی‌توانند این ذرات را از موتور حذف کنند. بهتر است بدانید ذراتی به آن کوچکی هم می‌توانند به مرور زمان باعث فرسودگی موتور بشوند. این ذرات حتی می‌توانند دست به دست هم داده و تشکیل رسوب دهند. اگر تعداد این ذرات بیش از اندازه زیاد باشد، تعویض روغن به تنهایی نمی‌تواند آن ها را بر طرف کند، ولی مواد شیمیایی که برای فلاش کردن موتور مورد استفاده قرار می‌گیرند از پس این کار بر می‌آیند. این عمل جلوی فرسودگی بیشتر موتور را می‌گیرد و به روغن جدید فرصت می‌دهد تا به درستی انجام بدهد.

در این مقاله سعی شد که مطالبی در مورد فلاش کردن موتور و استفاده از مواد موتورشور، به شما خواننده محترم ارائه شود. چنانچه روغن خودرویتان را به صورت منظم تعویض می‌کنید، نیازی به استفاده از مواد موتورشور نیست. اما اگر به هر دلیلی فواصل بین تعویض روغن خودرویتان به طول انجامید، هپی کار توصیه می‌کند که موتور خودرویتان را فلاش کنید. چنانچه هر سوالی در مورد سرویس خودروی داشتید، با هپی کار تماس بگیرید. هدف ما در هپی کار، جلب لبخند رضایت شماست.