اهمیت هوای پاکیزه و عاری از گرد و خاک، بر کسی پوشیده نیست. یکی از قطعاتی که اکثر رانندگان خودرو‌ها، نسبت به تعویض آن بی توجه هستند، فیلتر کابین است. وظیفه فیلتر کابین، تصفیه هوای در گردش درون کابین خودرو است. سلامت فیلتر کابین، تاثیر مستقیمی بر عملکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو دارد. در این مقاله، مجله هپی کار به نقش فیلتر کابین در خودرو می پردازد. یکی از خدماتی که هپی کار به مشتریان خود ارائه می دهد، تعویض فیلتر کابین است. شما خواننده محترم می توانید با نصب اپلیکیشن هپی کار از اینجا و ثبت نام در هپی کار، خدمات تعویض فیلتر کابین و سایر فیلترهای خودرو را به صورت در محل و در مراکز مجاز هپی کار، دریافت کنید. 

همانطور که موتور خودرو برای تنفس نیاز به فیلتر هوا دارد، سیستم تهویه مطبوع خودرو نیز نیازمند فیلتر کابین است. فیلتر کابین از صفحات کاغذی فیبر دار تشکیل شده است. هوای خارج از کابین خودرو، که حاوی گرد و غبار و آلودگی است، با گذر از این فیلتر، تصفیه شده و ذرات معلق درون هوا، جذب فیلتر می شوند. در نتیجه هوایی عاری از ذرات معلق و گرد و غبار وارد کابین خودرو می شود. همچنین سایر ذرات و اجسام معلق در هوا نیز جذب فیلتر کابین خودرو می شوند. فیلتر کابین مانع از ورود حشرات، برگ‌ها و سایر اجسامی که در هوا معلق اند، به درون کابین خودرو می شوند. فیلتر کابین باعث می‌شود هوایی که سرنشینان خودرو از آن تنفس می کنند، همواره تازه و عاری از آلودگی باشد و تضمین کننده سلامت سیستم تهویه مطبوع خودرو است. 

چگونه بفهمیم فیلتر کابین نیاز به تعویض دارد؟

عمدتا خرابی فیلتر کابین، با نشانه‌هایی همراه است. در صورتیکه هر یک از علایم زیر در خودرویتان وجود دارد، باید به فکر تعویض فیلتر کابین باشید:

1. کاهش گردش هوا درون کابین خودرو

چنانچه سرعت باد خروجی از دریچه های سیستم تهویه خودرویتان کم شده باشد و اصطلاحا پرتاب باد سیستم تهویه ضعیف شده باشد، احتمالا فیلتر کابین خودرویتان نیاز به تعویض دارد. به مرور زمان با عبور هوای آلوده از فیلتر کابین، ذرات معلق و گرد و غبار، جذب فیلتر شده و باعث کثیفی آن می شوند. در این حالت فیلتر کابین، مانند یک سد در مسیر هوای در گردش درون کابین قرار میگیرد و باعث می شود که پرتاب باد سیستم تهویه کاهش پیدا کند. 

2. افت عملکرد کولر و بخاری خودرو

اگر سرمایش کولر یا گرمایش بخاری خودرویتان با کاهش روبه‌رو شده باشند، احتمال دارد که فیلتر کابین خودرو معیوب شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

3. بوهای نامطبوع در خودرو

به مشام رسیدن بوهای نامطبوع در خودرو می تواند نشانه‌ای از کثیفی فیلتر کابین باشد.

4. صدای عجیب و سوت مانند در هنگام روشن کردن سیستم تهویه

کثیف شدن فیلتر کابین باعث می شود که هوا به سختی از فیلتر عبور کند. در این حالت صدای سوت مانندی در هنگام عبور هوا از فیلتر کابین به گوش می رسد.

فیلتر کابین

زمان تعویض فیلتر کابین

طبق توصبه متخصصین هپی‌کار، بهتر است فیلتر کابین هر ساله یا هر 20000 کیلومتر تعویض گردد. چنانچه در مناطق صنعتی یا آلوده زندگی می‌کنید بهتر است فیلتر کابین را هر 10000 کیلومتر تعویض نمایید. فیلتر کابین تاثیر مستقیمی بر سلامت سرنشینان خودرو دارد. پس از شما خواننده محترم و عزیز خواهشمندیم که تعویض فیلتر کابین خودرویتان را به تعویق نیاندازید. همچنین رانندگانی که دارای آلرژی فصلی هستند نیز باید نسبت به تعویض فیلتر کابین خودرویشان، توجه ویژه‌ای داشته باشند. 

شما خواننده گرامی در هر زمان از شبانه روز می توانید سوالات و مشکلات خود را با تیم هپی کار در میان بگذارید. هدف ما در هپی‌کار جلب رضایت و لبخند شما است.