در چندین روز اخیر شاهد پیدایش بیماری ویروسی جدیدی به نام کرونا بوده‌ایم. این ویروس برای اولین بار در شهر ووهان چین، شناسایی شد. ویروس کرونا، ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است. به دلیل خاصیت انتشار و شیوع بالای این ویروس، متاسفانه در چند روز اخیر شاهد ابتلای برخی از هموطنان عزیزمان به این ویروس در ایران بوده‌ایم. از این رو مجله هپی کار تصمیم دارد، در این مقاله شما خواننده محترم را با برخی از نکات ایمنی و بهداشتی برای مقابله با این ویروس آشنا نماید. خودروی شما به صورت مستقیم با محیط بیرون در ارتباط است. بنابراین ریسک آلوده شدن خودروی شما به عوامل بیماری زا بسیار زیاد است. رانندگان خودروها باید تمهیدات لازم برای پاک سازی خودروی خود و مقابله با ویروس کرونا را بیاندیشند. پس با هپی کار همراه باشید.

ضدعفونی کردن محیط عامل اصلی و کلیدی مقابله با ویروس کرونا است. رعایت بهداشتی فردی و شستشوی دست ها به صورت مرتب، می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. یکی از محیط هایی که باید به بهداشت آن توجه ویژه ای داشت، محیط خودرو است. خودرو به دلیل اینکه در معرض آلودگی محیطی است و رفت و آمد در آن زیاد است، باید به صورت مرتب ضدعفونی شود. در ادامه تیم هپی کار، به ذکر چند مورد بهداشتی برای محیط داخل خودرو می‌پردازد. 

سطوح داخل خودرو را با مواد مخصوص ضدعفونی نمایید.   

رخی از سطوح درون خودرو، مدام در تماس با دست‌ها هستند. بهتر است به منظور کاهش ریسک انتقال ویروس کرونا و سایر بیماری های واگیردار، به صورت مرتب این سطوح را تمیز و ضدعفونی نمایید. برای این کار توصیه می شود در ابتدا سطوح پرتماس را با دستمال نم دار، تمیز کرده و سپس با یک دستمال تمیز آغشته به الکل، سطوح را ضدعفونی نمایید. برخی از سطوح پرتماس در خودرو، عبارتند از:

  • فرمان خودرو
  • دسته دنده
  • دسته راهنما
  • دسته برف‌ پاک‌کن
  • دستگیره‌های درب خودرو

بهتر است این سطوح را هر روز با دقت کافی، ضدعفونی نمایید تا خطر انتقال بیماری های ویروسی را به حداقل ممکن برسانید.

ضدعفونی کردن سطوح خودرو

 

در هنگام سوختگیری حتما از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید. 

نازل‌ پمپ‌های بنزین، مکانی مناسب برای انتقال ویروس کرونا است. چنانچه فردی آلوده به ویروس، پیش از شما از یک نازل برای سوختگیری استفاده کرده باشد، شما با لمس مستقیم آن نازل، خود را در خطر انتقال ویروس کرونا قرار داده‌اید. توصیه مجله هپی کار این است که برای موارد ضروری از این دست، حتما چند دستکش یک بار مصرف در خودرو داشته باشید. قبل از پیاده شدن از خودرو برای سوختگیری، حتما دستکش بپوشید و بعد سطوح پرتماس خارجی را لمس نمایید. 

سوختگیری با دستک کش یک‌بار مصرف

کف پایی خودرو را به صورت منظم شست و شو دهید.

کف پایی خودرو به دلیل تماس مستقیم با کفش‌ها، سطح پر ریسکی است. چون کفش‌های ما با محیط بیرون تماس مستقیم دارد، با نشستن درون خودرو، انواع آلودگی‌ها به کف‌پایی خودرو منتقل می شود. همواره سعی کنید از تماس مستقیم دست با سطح کف‌پایی، پرهیز کنید. همچنین شستشوی منظم کف پایی‌ها و ضدعفونی کردن آن‌ها می تواند به طرز چشمگیری خطر انتقال انواع بیماری‌ها و ویروس‌ها را کاهش دهد. 

در صورت پر رفت‌و‌آمد بودن خودرویتان، از ماسک استفاده نمایید.

چنانچه افراد مختلفی سوار خودرویتان می‌شوند، استفاده از ماسک برایتان ضروری است. در فضای بسته و محدود خودرو، احتمال انتقال ویروس کرونا افزایش پیدا می‌کند. این نکته به‌خصوص برای رانندگان محترم تاکسی که افراد متعددی سوار خودرویشان می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است. پس برای مقابله با ویروس کرونا، بهتر است درون خودرو نیز از ماسک استفاده نمایید.

مطمئنا رعایت نکات بهداشتی فوق می‌تواند به طرز چشمگیری ریسک ابتلا به بیماری های ویروسی از جمله کرونا را کاهش دهد. ضمن آرزوی سلامتی برای شما خواننده محترم، هدف هپی‌کار همواره جلب لبخند و رضایت شماست.