در چند سال اخیر به علت آلودگی هوای شهرهای بزرگ و بنا به دستور دولت تمامی وسایل نقلیه موظفند معاینه فنی دریافت نمایند. این امر نقش موثری در کنترل هوای پاک ایفا نمود. هپی کار در این مقاله همه موارد را در رابطه با معاینه فنی بیان می‌کند تا رانندگان محترم بتوانند با آرامش در یک هوای سالم به سفر خود بپردازند.

معاینه فنی

معاینه فنی:

یکسری استاندارد برای سلامت خودرو باید لحاظ شود، در واقع معاینه فنی ترکیبی از کلیه آزمایشات برای مشخص‌کردن معایب و ایرادات وسیله نقلیه می‌باشد. مراکزی در سطح شهر وظیفه اعمال این آزمایشات را دارند. برای انجام معاینه فنی همراه داشتن مدارک ماشین ضروری است اگر بنا به هر دلیلی معاینه فنی نداشته باشید، روزانه 50 هزار تومان جریمه برای خودروی شما ثبت می‌گردد.

ارزیابی وسیله نقلیه در هپی کار

ضرورت معاینه فنی برای وسایل نقلیه‌ای لحاظ می‌شود که عمر آنها از 4 سال گذشته باشد، در صورت عدم دریافت بعد از یک ماه جریمه آنها به یک میلیون و پانصد هزار تومان می‌رسد. به طور کلی در سال 1398 این خودروها باید معاینه فنی دریافت کنند:
 1.  وسایل نقلیه وارداتی سال 2014 و قبل از آن
 2.  وسایل نقلیه داخلی سال 1393 و قبل از آن
 3.  وسایل نقلیه عمومی سال 1396 و قبل از آن
به واسطه سایت symfa.ir می‌توانید از استعلام معاینه فنی خود مطلع شوید، این فرآیند تنها با VIN کارت ماشین میسر است. افرادی که معاینه فنی برتر داشته باشند از تخفیف طرح آلودگی برخوردار می‌شوند. مراکز متعددی در سطح شهر در راستای معاینه فنی فعال هستند که همه روزه از صبح تا شب مشغول به‌کارند؛ با مراجعه به این مراکز می‌توانید معاینه فنی خود را دریافت یا تمدید نمایید. برای جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی به سایت Inspection.tehran.ir مراجعه نمایید تا بدون معطلی نوبت معاینه فنی خود را بگیرید و یا با ارسال عدد 1 به سامانه 2000112 از وضعیت نوبت‌دهی مطلع شوید.

دستگاه معاینه فنی

مراحل دریافت معاینه فنی:

 1.  پذیرش: در هنگام ورود به مرکز تصویر پلاک خودروی شما توسط دوربین ثبت و مورد استعلام ناجا قرار می‌گیرد.
 2.  کنترل ظاهر خودرو: تمامی ظواهر خودرو اعم از شیشه‌ها، آئینه‌ها، چراغ‌ها، لاستیک‌ها، بوق، کمربند ایمنی و دود خارج شده از اگزوز (نشانگر روغن سوزی) مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 3.  آلایندگی خودرو: در این مرحله گازهای آلاینده اگزوز وارسی می‌شود و خروجی آلاینده‌ها اندازه گیری می‌شود.
 4.  چراغ‌های جلو: شدت نور و انحراف چراغ‌ها مورد کنترل و بررسی قرار می‌گیرد.
 5.  لغزش جانبی: دهانه چرخ‌ها و محورهای خودرو ارزیابی می‌شود و میزان انحراف وسیله نقلیه در راستای مستقیم ارزیابی می‌شود.
 6.  کمک فنر: کمک فنر مانع از چپ‌کردن ماشین‌ بر سر پیچ می‌شود از این رو بررسی آن نقش مهمی دارد.
 7. ترمزها: قدرت ترمز‌گیری و عملکرد ترمز‌دستی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 8. سیستم تعلیق: لقی و اتصالات قطعات جلوبندی خودرو مورد کنترل واقع می‌شود.
 9.  پایان کار و صدور گواهی: در پایان کار با گذراندن تمامی مراحل با موفقیت برچسب معاینه فنی یکساله صادر می‌گردد و می‌توانید برچسب را روی شیشه جلوی خودرو نصب نمایید.
تمامی خودروهایی که در آزمون معاینه بنا به هر دلیلی مردود می‌شوند، ظرف 15 روز زمان دارند که به رفع ایرادات بپردازند و مجدد به همان مرکز مراجعه کنند تا بدون نوبت معاینه فنی خود را تکمیل نمایند.

نقص فنی

نقص فنی:

 1.  نقص در ظاهر خودرو
 2. تولید دود
 3. صدای ناهنجار
 4. مشکل در سیستم برقی
 5. ایرادات فنی
تمامی موارد بالا از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی نقص فنی به شمار می‌رود. اکثریت افراد وقت لازم و کافی را برای تعمیرات خودرو ندارند، از این رو هپی کار با بهره‌گیری از فناوری روز و کادر مجرب و متخصص در کمترین زمان ممکن با ارائه کالاهای اورجینال مشکلات وسیله نقلیه را برطرف می‌کند. اپلیکیشن happycar امکان انتخاب خدمات و سرویس دهی را به صورت سرویس در محل و سرویس در تعمیرگاه مهیا می‌سازد. تمامی ایرادات و معایب وسیله نقلیه شما به واسطه هپیکار مرتفع می‌شود و می‌توانید به راحتی معاینه فنی خود را در اولین بار دریافت نمایید.