ساخت گیربکس اتوماتیک بهترین فناوری صنعت خودروسازی به شمار می‌رود. گیربکس اتوماتیک لذت رانندگی را برای کاربران دوچندان می‌نماید. استفاده از خودروهای دنده اتوماتیک علاوه بر ایمنی امکان رانندگی را نیز برای افراد هموار ساخت، مخصوصا در دنیای مدرن که ترافیک‌های طولانی مدت سلامتی افراد را به مخاطره می‌اندازد. هپی کار در این مقاله به تمام نکات مهم خودروهای دنده اتوماتیک می‌پردازد و از زوایای مختلف کاربرد آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از بهترین ویژگی‌های خودروهای دنده اتوماتیک کنترل و تنظیم سرعت آن می‌باشد.

در خودروهای اتومات بیشتر تمرکز روی فرمان و قسمت‌های مختلف اتومبیل است و این ماشین‌ها بهترین گزینه برای ترافیک محسوب می‌شوند و راننده را از تعویض دائم دنده معاف می‌سازند. فاکتور اصلی خودروهای اتومات کنترل سرعت و شتاب است. تمامی کارهای اولیه‌ای را که در یک ماشین معمولی انجام می‌دهید در خودروی اتومات هم صورت می‌پذیرد. اما دنده اتوماتیک از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که در این قسمت به وضوح به تشریح آن می‌پردازیم. اولین نکته اینست که شما در این نوع ماشین دوتا پدال بیشتر ندارید (ترمز و گاز)، روی دنده یکسری علامت مشاهده می‌شود که هر کدام عملکرد مختص به خود را دارد.

خدمات آنلاین خودرو در هپی کار

خدمات آنلاین خودرو در هپی کار

علامت‌های روی دنده اتومات

N مخفف Neutral به معنای دنده خلاص می‌باشد. در حالتی که خودروی شما متوقف است و حرکتی ندارد انتخاب N بهترین گزینه به شمار می‌رود و زمانی که در حال رانندگی هستید دنده خود را روی حالت N قرار دهید که خودرو با همان سرعت به حرکت‌ش ادامه ‌دهد.

D مخفف Drive، همانطور که از نامش مشخص است در راستای حرکت خودرو به کار می‌رود. در هنگام حرکت تنها کافیست دنده در حالت D قرار گیرد و پای خود را از روی ترمز بردارید تا وسیله نقلیه شما حرکت خود را آغاز نماید.

P مخفف Park، زمانیکه بخواهید خودروی خود را پارک کنید باید دنده را در حالت P قرار دهید. به نوعی هر موقع اتومبیل ساکن و بدون حرکت بود باید روی دنده P باشد.

R مخفف Reverse یا همان دنده عقب، در این حالت وقتی پای شما از روی ترمز برداشته شود ماشین به سمت عقب حرکت می‌کند.

در برخی از خودروها این علامت‌ها به صورت عددی نمایش داده می‌شود. رانندگی با خودروهای اتوماتیک نه تنها هیچ ابهام و پیچیدگی ندارد، بلکه راننده از حداکثر آرامش و راحتی در رانندگی بهره می‌برد. خودروهای اتوماتیک همانند خودروی معمولی نیازمند حفاظت و نگه‌داری هستند و سرویس دوره‌ای آنها باید به موقع انجام پذیرد تا راننده از هرگونه هزینه اضافی در امان بماند. یک خودروی اتومات مانند ماشین معمولی نیازمند تعویض روغن، تعویض لنت، تعویض شمع، تعویض باتری، تعویض فیلتر بنزین، تعویض فیلتر روغن و موارد دیگر است.

سرویس دهی دوره‌ای

سرویس دهی دوره‌ای

کارهایی که نباید با خودروی اتوماتیک انجام داد:

با توجه به اینکه یک خودروی اتومات از ایمنی بالایی برخوردار است. لذا برای حفاظت از آن باید یکسری نکات را مدنظر قرار دهید. دقت داشته باشید در صورت بی‌توجهی به سلامت خودرو هزینه زیادی به مالک تحمیل خواهد شد.

  1. بر حسب عادت برخی از رانندگان در سرازیری وسیله نقلیه خود را خلاص می‌کنند. این فرآیند کاهش سرعت و شتاب را به همراه می‌آورد، این عملکرد منبع روغن گیربکس را قطع و روان‌کاری را به مخاطره می‌اندازد و در طولانی مدت گیربکس دچار مشکلات اساسی می‌شود.
  2. قبل از قرار دادن دنده روی D در جا گاز ندهید، با این روش گیربکس را درگیر می‌کنید و اصطکاک بین قطعات گیربکس و موتور پدید می‌آید که منجر به خسارات عدیده‌ای می‌گردد.
  3. در حالیکه خودرو در حال حرکت است از تغییر دنده در آن بپرهیزید. این کار باعث کاهش طول عمر گیربکس می‌شود. همیشه در خودروی اتوماتیک برای توقف از سیستم ترمز استفاده کنید.
  4. در ترافیک و قرارگرفتن پشت چراغ قرمز نیازی نیست که خودرو را در حالت N قرار دهید. کافیست که تنها پای خود را از روی پدال ترمز برندارید تا امنیت گیربکس شما تامین گردد.
  5. قبل از توقف حتما خودرو خود را در حالت P قرار دهید این فرآیند باعث ایمنی ماشین می‌شود.
  6. روغن گیربکس در خودروی اتومات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حقیقت نقش روغن گیربکس روان‌کاری و خنک‌ نگه‌داشتن گیربکس می‌باشد.
  7. تا زمانی که موتور گرم نشده، خودرو را تحت فشار قرار ندهید، مخصوصا در فصول سرد که روغن گیربکس سنگین است و کندتر حرکت می‌کند. حتما به اتومبیل خود فرصت دهید تا گرم شود و با این کار سلامت خودرو شما تضمین می‌گردد.

سرویس در تعمیرگاه

سرویس در تعمیرگاه

خدمات آنلاین هپیکار

مجموعه هپی کار بهترین خدمات را برای خودروهای اتومات به دو شکل سرویس در محل و سرویس در تعمیرگاه فراهم می‌سازد. با نصب اپلیکیشن happycar امکان انتخاب نوع خدمات برای شما هموار می‌گردد. به راحتی قطعات و یا لوازم مرتبط با خودروی خود را می‌توانید از طریق اپلیکیشن happycar تهیه نمایید. خدمات آنلاین خودرو از قبیل: تعویض روغن، تعویض لنت، تعویض شمع، تعویض باتری، تعویض فیلتر بنزین، تعویض فیلتر روغن، تعویض روغن گیربکس و... به واسطه مجموعه هپیکار انجام می‌پذیرد.

در تمامی مارکت‌های معتبر امکان نصب و دانلود اپلیکیشن happycar میسر است. خدمات آنلاین خودرو در حالت‌های سرویس در محل و سرویس در تعمیرگاه در کوتاهترین و نزدیک ترین موقعیت به شما محقق می‌شود. کارشناسان فنی هپیکار به صورت 24 ساعت در روز و 7 روز در هفته توانایی خدمت‌رسانی به شما عزیزان را دارند.