همانطور که در مقالات قبلی هپی کار بیان شد ترمز یکی از مهم‌‌ترین قسمت‌های مربوط به خودرو محسوب می‌شود. این قطعه علاوه بر ایمنی ماشین، سلامتی سرنشینان را نیز تضمین می‌کند. کنترل و بررسی تمام عواملی که به ترمز خودرو مربوط می‌شود، امری جدی و ضروری است.

در عصر حاضر خودروها از سرعت و شتاب بالایی برخوردارند، ترمز تنها سیستم بازدارنده کنترل سرعت در وسایل نقلیه محسوب می‌شود. ترمز خودرو از قطعات و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام ویژگی و کارکرد خاص خودشان را دارند. در مقاله لنت ترمز تمام موارد مربوط به لنت ترمز را مطرح کردیم حال به پارامتر دیگری در رابطه با ترمز خودرو می‌پردازیم. یکی از روانکارهای مهم وسیله نقلیه روغن ترمز می‌باشد.

خدمات آنلاین خودرو در هپی کار

خدمات آنلاین خودرو در هپی کار

روغن ترمز ماده‌ای سیال است که موجب انتقال فشار بین قطعات ترمز یعنی لنت، بوستر و پمپ ترمز می‌شود. این ماده سیال کمترین تراکم‌پذیری و تبخیر را دارد. ترکیب روغن ترمز متشکل از پلی گلیکول اتر و مواد افزودنی دیگر می‌باشد.

روغن ترمز مایع هیدرولیکی است که موجب حرکت سیستم ترمز خودرو می‌شود و تحت هر شرایطی فعال می‌باشد. از مزیت‌های لازم به ذکر این محصول عدم تراکم در ساختار آن است که اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک را هموار می‌سازد. روغن موتورها در رطوبت کاهش نقطه جوش دارند و به مرور خاصیت خودشان را از دست می‌دهند.

زمان تعویض روغن ترمز

یک خودروی نرمال سالانه تا 25 هزار کیلومتر مسافت را طی می‌کند، که طبعا در طی هر سفر از ترمز استفاده می‌شود و در طول یک سال ما بیش از 70 هزار بار پدال ترمز را می‌فشاریم. بر‌اساس این فعالیت توصیه شرکت‌های خودروساز اینست که سالانه بین یک الی دو بار روغن ترمز را تعویض نمایید در شکل درست‌تر می‌توان گفت که در هر 50 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن ترمز نمایید. روغن ترمز شدیدا در جذب رطوبت فعال است، حتی کمترین میزان جذب رطوبت موجب نقطه جوش بالا می‌شود.

سرویس در محل خودرو

سرویس در محل خودرو

روغن ترمز های موجود در بازار

به طور کلی دو نوع روغن ترمز در بازار موجود است:

  •  پایه سیلیکون: مختص ترمزهای معمولی
  • پایه گلیکول: مختص ترمزهای ABS

برای روغن ترمز‌ها استانداردی به DOT وجود دارد که برحسب نقطه جوش تعریف می‌شود. DOT2=190, DOT3=205, DOT4=230, DOT5=260 برحسب سانتی‌گراد نقطه جوش تعریف می‌شود. تمام اطلاعات مربوط به روغن موتور خودروی شما در دفترچه راهنما قید شده است و به‌راحتی با رجوع به آن از انتخاب DOT خود مطمئن می‌شوید. رنگ‌های آبی و زردی که برای روغن ترمزها لحاظ شده صرفا جهت میزان نقطه جوش مورد نظر قرار می‌گیرند.

اپلیکیشن happycar

اپلیکیشن happycar

چگونه متوجه خرابی روغن ترمز شوید؟

تمامی خطاها در یک خودروی سالم به واسطه چراغ چک نمایان می‌گردد، هر زمان که چراغ روغن ترمز روشن شد باید نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را به عمل آورید. در صورتیکه به سختی مجبور به گرفتن ترمز شدید و یا پدال شما سفت شد، نیاز به تعویض روغن ترمز دارید. هر صدایی از سیستم ترمز نیازمند بررسی و کنترل است. به طور کلی هر یک یا دو ماه روغن ترمز خود را چک نمایید. برای این کار تنها باید درب روغن ترمز را بردارید و مایع درون آن را چک نمایید.

مجموعه هپی کار با راه‌اندازی اپلیکیشن happycar توانسته گام بلندی در راستای توسعه و پیشرفت خدمات آنلاین خودرو بردارد. با نصب اپلیکیشن happycar از مارکت‌های معتبر تمامی خواسته‌های مربوط به سرویس دوره‌ای را محقق نمایید و تنها با یک کلیک از خدمات سرویس در محل و سرویس در تعمیرگاه خودرو بهره می‌برید.