مجله هپی کار، در مقالات قبل، در مورد روشن شدن چراغ چک و دلایل آن مطالبی را خدمت خوانندگان محترم، ارائه نمود. یکی دیگر از چراغ‌های اخطار بسیار مهم در خودرو، چراغ روغن است. این چراغ که در همه خودروهای مجهز به موتور درونسوز، تعبیه شده است، نشان‌دهنده وجود یک ایراد در سیستم روغن‌کاری موتور خودرو است. این ایراد باید در سریع‌تری زمان ممکن رفع شود. در غیر اینصورت می‌تواند خسارات و زیان‌های مالی شدیدی را به مالکین خودرو، تحمیل نماید. چنانچه در حین رانندگی و حرکت خودرو، این چراغ روشن شود باید در اسرع وقت خودرو را متوقف کرده و موتور را خاموش نمود. در ادامه مجله هپی‌کار به بررسی دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو می‌پردازد.

دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو

دلیل اصلی روشن شدن چراغ روغن موتور خودرو، کاهش فشار روغن در سیستم روغن‌کاری موتور است. کاهش فشار روغن باعث افزایش اصطکاک بین قطعاتی از موتور که با یکدیگر، تماس دارند شود. عدم اعتنا به این موضوع می‌تواند باعث بروز خسارات سنگین در خودرو شود.

همانطور که قبلا بدان اشاره شده، وظیفه روغن در خودرو، خنک‌کاری قطعات و روانکاری است. کاهش فشار روغن به هر دلیلی می‌تواند باعث شود تا دما و اصطکاک بین قطعات موتور افزایش یابد. این افزایش دما و اصطلکاک منجر به وارد آمدن آسیب به قطعات مختلف موتور می‌شود. بنابراین در صورت روشن‌شدن چراغ روغن، باید آن‌را به عنوان یک علامت خطر جدی گرفت و سریعا ایراد مربوطه را شناسایی و رفع کرد. در ادامه به برخی از دلایل افت فشار روغن و روشن شدن چراغ روغن می‌پردازیم:

کاهش سطح روغن

یکی از دلایل روشن شدن چراغ روغن، کاهش سطح روغن است. طبق توصیه متخصصین هپی‌کار، باید سطح روغن موتور خودرو به صورت هفتگی، بازدید شود. این بازدید از طریق گیج روغن که در کنار موتور خودرو، تعبیه شده است، انجام می‌پذیرد. لازم بذکر است که برای بررسی سطح روغن، موتور خودرو باید خاموش باشد و خودرو روی یک سطح صاف پارک شده باشد. چنانچه سطح روغن، کمتر از حد مجاز است، باید به روغن موتور اضافه شود. یکی از خدماتی که توسط تیم هپی‌کار ارائه می‌شود، تعویض و سرریز روغن موتور است. شما خواننده گرامی می‌توانید با دریافت و نصب اپلیکیشن هپی‌کار از اینجا، روغن خودروی خود را در محل و در مراکز تعمیرگاهی مجاز هپی‌کار، تعویض و سرریز نمایید.

بروز مشکل در فیلتر روغن

وظیفه فیلتر روغن، تصفیه روغن ورودی به مدار روغن‌کاری موتور است. چنانچه فیلتر روغن به دلیل کارکرد طولانی مدت و یا جنس نامرغوب، کثیف شده باشد، باعث افت فشار روفن در مدار روغنکاری می‌گردد. این امر خود باعث روشن شدن چراغ اخطار روغن موتور می‌شود. طبق توصیه تیم متخصص هپی‌کار، بهتر است با هربار تعویض روغن، فیلتر روغن نیز تعویض گردد.

نامرغوب بودن روغن

کیفیت پایین روغن باعث افزایش اصطکاک بین قطعات موتور شده و نمی‌تواند حرارت داخل موتور را به خوبی دفع کند. در اینصورت حتما باید روغن به سرعت تعویض گردد. چنانچه در مورد کیفیت روغن موتور خودروی خود، شک دارید، با متخصصین هپی‌کار تماس گرفته تا در اسرع وقت در محل شما حاضر شوند و شما را از وضعیت روغن موتور خودرویتان، باخبر سازند. 

کاهش غلظت روغن به دلیل ترکیب با آب یا بنزین

غلظت روغن یکی از مشخصه های مهم روغن موتور است. با مخلوط شدن مایع خنک‌کننده (آب رادیاتور) با روغن موتور به دلیل ایراد در سرسیلندر خودرو و یا اختلاط بنزین با روغن به دلیل ایراد انژکتورهای خودرو، غلظت روغن کاهش پیدا می‌کند. با کاهش غلظت روغن، خاصیت روانکاری آن نیز افت شدید پیدا می‌کند و فشار روغن کاهش می‌یابد.

ضعیف شدن اویل پمپ (پمپ روغن)

وظیفه اویل پمپ در موتور، ایجاد فشار در مدار روغن‌کاری و پمپاژ روغن موتور به قطعات داخلی موتور است. با افزایش عمر موتور و استهلاک اویل پمپ، توانایی پمپ روغن در پمپاژ و ایجاد فشار کاهش پیدا کرده و در نتیجه چراغ روغن روشن می‌شود. در اینصورت باید اویل پمپ تعویض گردد.

وجود مشکل مکانیکی در موتور

استهلاک موتور و سایش بین قطعات باعث می‌شود که فاصله‌های میکرونی بین قطعات افزایش پیدا کند. یاتاقان‌های موتور یکی از قطعات حساسی هستند که در معرض سایش هستند. به مرور زمان ضخامت یاتاقان ها کاهش پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود که روغن از فضای بین یاتاقان و کپه‌های میل لنگ فرار کند. فرار روغن خود باعث کاهش فشار روغن می‌گردد و چراغ روغن خودرو روشن می‌شود. عمدتا خرابی یاتاقان‌ها علاوه بر روشن شدن چراغ روغن، با سر و صدای اضافه همراه است.

در این مقاله مجله هپی‌کار به دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور، پرداخت. همانطور که ذکر شد، تعویض دوره‌ای و منظم روغن موتور می تواند کمک بسزایی به جلوگیری از خرابی موتور خودرویتان کند. مشتریان محترم هپی‌کار علاوه بر دریافت خدمات با بهترین کیفیت ممکن، از کالاهایی با اصالت و مطمئن نیز بهره‌مند می‌شوند. کالاهای ارائه شده در فروشگاه هپی‌کار مانند روغن موتور و فیلتر روغن همگی دارای گارانتی ضمانت و اصالت هستند. هدف ما در هپی‌کار کسب لبخند رضایت شما مشتریان عزیز است.