حتما برای شما هم پیش آمده است که با روشن شدن چراغ چک موتور، نگران سلامت خودروی خود شوید. روشن شدن چراغ چک، هم می‌تواند نشانه یک ایراد جزیی (مانند خرابی درب باک بنزین) در خودرو باشد هم می‌تواند نشانه یک خرابی جدی در موتور خودروی شما باشد. در هر صورت باید در اسرع وقت به یک تعمیرگاه مطمئن، مراجعه کنید. در ادامه با مجله هپی‌کار همراه باشید تا کمی بیشتر با دلایل احتمالی روشن شدن چراغ چک، آشنا شوید.

 

چراغ چک موتور چیست؟

روشن شدن چراغ چک در اصل، پیامی است از سوی رایانه خودرو (ای سی یو) به راننده. مضمون این پیام، بروز خطا در بخشی از سیستم عملکردی موتور خودرو است. کارخانه‌های خودروسازی از سال 1996 ملزم شدند که در ساخت سیستم برقی و کنترلی موتور خودروهای خود، از یک استاندارد جهانی تحت عنوان OBD-II پیروی کنند. طبق این استاندارد، تمامی ایراداتی که ممکن است در موتور خودرو بوجود آیند، توسط رایانه خودرو در غالب یک‌سری کدهای خطا، گزارش می‌شوند. در تمام خودروهایی که از استاندارد OBD-II پیروی می‌کنند، این کدهای خطا واحد و مشترک است. به عنوان مثال کد خطای P0300 در همه خودروها، نشان‌دهنده احتراق ناکامل در یکی از سیلندرهای موتور خودرو است.

چراغ چک، بسته به کارخانه سازنده خودرو، دارای رنگ‌های نارنجی، زرد یا قرمز بوده و در صفحه کیلومتر خودرو، قابل مشاهده است. چنانچه چراغ چک به حالت چشمک زن در آمده باشد، حاکی از وجود مشکلی بسیار جدی در سیستم موتور خودرو است. هپی کار توصیه می‌کند که در صورت بروز چنین حالتی، در اسرع وقت خودروی خود را به یک مرکز تعمیرگاهی مجاز، بسپارید.

 

خاموش کردن چراغ چک موتور

برای رفع عیب، ابتدا باید عیب را شناخت. به این منظور، تمامی خودروها مجهز به یک درگاه اتصال به رایانه خودرو هستند. این درگاه که با نام پورت OBD-II شناخته می‌شود، در واقع پل ارتباط با سیستم کنترل و پردازش موتور است. با اتصال دستگاهی به نام دستگاه دیاگ به این درگاه، می‌توان با رایانه خودرو در ارتباط بود و در صورت وجود هرگونه ایراد در سیستم، کدخطای مربوطه را مشاهده کرد. همچنین به کمک دستگاه دیاگ، می‌توان کد خطای مربوطه را از حافطه رایانه خودرو، پاک نمود.

اما به این نکته توجه کنید که حذف کردن کد خطا در اکثر موارد، به منزله پاک کردن صورت مساله است. در واقع با بروز مجدد خطا در موتور، چراغ چک دوباره روشن خواهد شد، پس هپی‌کار به شما خواننده عزیز توصیه می‌کند که پیش از پاک کردن کدخطا، به فکر رفع عیب و ایرادی باشید که باعث روشن شدن چراغ چک خودرویتان شده است.

گاها دیده شده است که برخی از رانندگان نسبت به روشن شدن چراغ چک، بی توجه بوده و آنرا نادیده می‌گیرند. این سهل انگاری باعث می‌شود که ایرادات جزئی که منجر به روشن شدن چراغ چک می‌شوند، به مرور زمان تبدیل به ایرادات اساسی شده و کارکرد خودرو را مختل کنند. در این صورت هزینه‌های گزافی به مالکین تحمیل می‌شود. گاهی روشن شدن چراغ چک ناشی از افزایش سطح آلایندگی خودرو است. در این صورت ممکن است خودرو در تست‌های معاینه فنی، مردود شود.

دلایل روشن شدن چراغ چک موتور

عواملی که باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند، بسیار زیاد هستند. بروز خطا در سیستم جرقه‌زنی و سوخت رسانی، دو عامل اصلی در روشن شدن چراغ چک هستند. به عنوان مثال عدم تعویض به موقع شمع‌های خودرو، خود می‌تواند سبب بروز احتراق ناقص در موتور شود. احتراق ناقص باعث روشن شدن چراغ چک موتور توسط رایانه خودرو، می‌شود. همچنین کثیف بودن فیلتر بنزین نیز می تواند باعث کاهش فشار سوخت و افت کیفیت احتراق درون موتور گردد که این عامل نیز باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می گردد. تعویض شمع و تعویض فیلتر بنزین جزو خدماتی است که توسط هپی کار ارائه می‌گردد. مشتریان عزیز می توانند با نصب اپلیکیشن هپی کار از اینجا از خدمات متنوع و مقرون به صرفه ما، بهره‌مند شوند. هدف ما در هپی کار، جلب لبخند و رضایت شماست.